Schedule

 
C.A.C.27.10.2018
C.A.C.I.B27.10.2018
C.A.C.I.B.28.10.2018

Rings

Ring Judges CACIB
27 October 2018
CAC
27 October 2018
CACIB
28 October 2018
1 Oksana Grebeniuc Group 5
Group 2: Schnauzers, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Fila Brasileiro
Group 1: Deutscher Schäferhund
Group 2: Sredneasiatskaia Ovtcharka
Group 9: Mops, Chihuahueño, Russian Toy
Group 3
2 Augustin Ionescu Group 2: Kavkazskaia Ovtcharka, Sredneasiatskaia Ovtcharka, Mastino Napoletano, Berner Sennenhund, Shar-Pei Group 1: English Shepherd Breeds
Rest of Group 8
Group 5
Group 7
3 Yuliya Ovsyannikova Group 3: American Staffordshire Terrier, Jack Russell, Yorkshire terrier
Group 4
Group 9: Chihuahueño, Russian Toy
Group 5: Alaskan Malamute, Samoiedskaïa Sabaka, Siberian Husky, Deutscher Spitz, Akita Inu, Shiba Inu
Group 9: Bouledogue Français
Group 2: Kavkazskaia Ovtcharka, Sredneasiatskaia Ovtcharka, Tchiorny terrier, Do-khyi
4 Vasile Carol Papp Group 2: Dobermann, Rottweiler, Pinscher, Deutsche Dogge, Boxer, Newfoundland, Landseer Group 2: Schnauzers, Tchiorny terrier
Group 4
Rest of Group 2
5 Emil Munteanu Munćan Group 2: Cane Corso, English Bulldog, Bullmastiff, Tosa, Dogo Canario, Kangal Rest of Group 2 Group 2: Schnauzer, Dobermann, Rottweiler, Pinscher, Deutsche Dogge, Boxer, Newfoundland, Landseer
6 Cristina Vasilev Rest of Group 3
Rest of Group 9
Romanian Shepherds
Group 7
Group 8
7 Giulio Bezzecchi Group 1: Deutscher Schäferhund
Group 6
Group 7
Group 10
Rest of Group 1
Rest of Group 5
Group 2: Cane Corso, English Bulldog, Bullmastiff, Tosa, Dogo Canario, Kangal
8 Kristina Tar Group 8 Group 3 Group 4
Group 6
9 Natalia Bryskina Group 9: Cavalier King Charles Spaniel, Chinese crested dog, Continental Toy Spaniel, Papillon Phalène, Griffon belge, Griffon bruxellois, Japanese Chin, Lhasa Apso, Little lion dog, Pekingese, Petit Brabançon, Poodle, Shih Tzu, Tibetan Spaniel Welsh Corgi, Berner Sennenhund, Labrador Retriever Group 9: Bouledogue Français, Boston Terrier, Mops, Chihuahueño, Russian Toy
10 Petru Muntean Group 10
Rest of Group 2
Group 2: Dobermann, Rottweiler, Pinscher, Deutsche Dogge, Boxer, Newfoundland, Landseer Group 1
11 András Korózs Rest of Group 1 Group 2: Cane Corso, English Bulldog, Bullmastiff, Tosa, Dogo Canario, Kangal Group 10
Rest of Group 9

Judges

 

Giulio Bezzecchi
Italy

Natalia Bryskina
Ukraine

Oksana Grebeniuc
Ukraine

Augustin Ionescu
Romania
 

András Korózs
Hungary

Petru Muntean
Romania

Emil Munteanu Munćan
Serbia

Yuliya Ovsyannikova
Russia
 

Vasile Carol Papp
Romania

Kristina Tar
Ukraine

Cristina Vasilev
Romania
 

The organizers may change the judges list.